Sposób publishępowania dostosowuje się indywidualnie do sytuacji każdego chorego. Zależy on m.in. od stopnia uszkodzenia nerwu wzrokowego i widzenia w chwili rozpoznania, od szybkości write-upępowania uszkodzenia wzroku oraz od wieku pacjenta.
Okulista może wykryć jaskrę podczas prostego, ale kompleksowego badania oka. W trakcie wizyty lekarz wprowadza krople do oczu, aby rozszerzyć źrenice, a następnie za pomocą specjalnego światła i soczewki powiększającej bada tył oka i nerw wzrokowy.
Jeśli na jej drodze znajduje się przeszkoda, ciecz gromadzi się w oku: wzrasta wówczas jej ciśnienie oraz ucisk na nerw wzrokowy, który w konsekwencji zanika.
Warto zaznaczyć, że czasami konieczne jest wypróbowanie kilku typów leków, zanim znajdzie się ten właściwy lub dobierze się najskuteczniejszą kombinację kropli w przypadku konieczności użycia więcej niż jednego typu leku na raz.
Szczególnie po 40. roku życia, kiedy ryzyko zachorowania na jaskrę rośnie, warto systematycznie odwiedzać okulistę i przeprowadzać badania pod kątem występowania jaskry, by wykryć jakiekolwiek nieprawidłowości na możliwie wczesnym etapie i podjąć skuteczne leczenie, które zahamuje jej dalszy rozwój.
Warto zauważyć, że pojedynczy wynik badania pola widzenia sugerujący progresję, należy obowiązkowo weryfikować. Najlepiej za pomocą dwóch kolejnych badań pola widzenia, zanim będzie można mieć względną pewność, że nastąpiła prawdziwa progresja.
Najpopularniejszą z tego rodzaju metod jest trabekulektomia, polegająca na wykonaniu nacięcia w obrębie twardówki, przez które płyn może się wydostawać.
Soczewki te nie tylko nie zaburzają widzenia, ale także zapewniają równomierne uwalnianie leku przez długi okres czas.
W wielu przypadkach stosuje się także chirurgiczne metody leczenia jaskry. Operacje przeprowadzane są zazwyczaj wtedy, gdy leczenie farmakologiczne i laserowe nie zahamowało publishępu uszkodzenia nerwu wzrokowego. Najczęstszymi wykonywanymi zabiegami chirurgicznymi są:
Jaskrę wąskiego kąta, która zależna jest od budowy oka najlepiej leczyć usuwając zbyt dużą soczewkę bez konieczności wykonywania operacji zmniejszających ciśnienie w oku.
Schorzenie może występować zarówno u osób dorosłych i dzieci. Diagnoza jaskry nie musi być jednak wyrokiem – w naszym Centrum Oka wykonujemy skuteczne zabiegi laserowe hamujące submitęp jaskry i poprawiające jakość widzenia! Jaskra – klasyfikacja
ZAPALENIE TWARDÓWKI Zapalenie twardówki może współistnieć z zapaleniem rogówki oraz z zapaleniem błony naczyniowej i stanowić zagrożenie dla prawidłowego widzenia.
Jaskra przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, zwłaszcza jeśli jest to tzw. jaskra otwartego kąta. Charakterystyczne dla niej symptomy to niewielkie ubytki w obwodowym polu widzenia, które mogą być w ogóle niezauważ1 przez pacjenta przez długi czas.
Celem podjętego leczenia jest utrzymanie funkcji widzenia, a co za tym idzie - jakości życia leczenie jaskry warszawa pacjenta. Istotne jest, aby zatrzymać put upępujące uszkodzenia nerwu wzrokowego, uzyskać stabilne parametry w badaniu pola widzenia oraz osiągnąć ciśnienie wewnątrzgałkowe, przy którym - u danego pacjenta - choroba nie będzie put upępować.